چاقی تا چه حد در ناباروری زوجین تاثیرگذار است؟

چاقی تا چه حد در ناباروری زوجین تاثیرگذار است؟

 

ناباروري از سوي سازمان جهاني بهداشت به عنـوان يكـي از مهمترين مشكلات بهداشت عمومي مطرح است. مشکل ناباروری در تمام دنیا در حدود 15% از زوجین سنین باروری را درگیر می نماید و کیفیت زندگی و روابط زوجین و حتی سلامت روحی و روانی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

چاقی تا چه حد در ناباروری زوجین تاثیرگذار است؟
چاقی تا چه حد در ناباروری زوجین تاثیرگذار است؟

اثرچاقي برناباروري زنان

خطر ناباروری در زنان در سن باروری با چاقی و اضافه وزن به ترتیب 78٪ و 27٪ در مقایسه با خانمهای با وزن طبیعی افزایش می یابد .چاقی می تواند بر میزان باروری زنان از طریق اختلالات قاعدگی و تخمک گذاری تأثیر منفی بگذارد. این اختلالات شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک است که شایع ترین علت ناباروری زنان است و 6 تا 10% از زنان در سن فرزندآوری را تحت تأثیر قرار می دهد. مطالعات نشان داد زنان داراي تخمدان پلي كيستيك با كاهش وزن حتي خود به خود ميتوانند باردار شوند.

مطالعات متعددی نشان دادند افزایش وزن در زنان، با افزایش شیوع تخمدان پلی کیستیک، سیکل های قاعدگی نامرتب، نازایی، سقط و شکست در درمان های ناباروری و حتی مشکلات دوران بارداری مانند دیابت بارداری، پره اکلامپسی، جنین ماکروزوم و زایمان سزارین همراه است .چاقي با اختلال در تعادل هورموني با تخمک گذاری نرمال تداخل داشته و باعث ناباروری در زنان میشود. مطالعات نشان دادند با كاهش وزن، تخمـك گـذاري بهبـود مـي يابـد.

چـاقي مفرط که بـا ممانعت از تخمك گذاري و ناباروري در زنـان همـراه اسـت و در صورت حاملگي تأثير زيانبار بر سـلامت جنـين و مـادر مانند هيپــرلیپدمی، سندرم متابوليــك، پره اكلامپسي، اكلامپسي و ديابت بارداري دارد كه همه ي موارد ذكر شده بار اقتصادي-اجتماعي زيادي بر دوش مادر، خانواده و اجتماع ميگذارد. عوارض جنينـي و نـوزادي ايجاد شده در اثر بيماري هاي پره اكلامپسي، اكلامپسـي و ديابت بارداري مادر به دلیل چاقی بسيار گسترده و هزينه بر است.  همزمان با افزايش نمایه توده بدنی پاسخ به درمانهاي ناباروری هم کم ميشود و هزينه هاي تحميلي براي درمان ناباروري در زنان چاق بسیار بالا می رود .

در مطالعه Belan و همکاران در زنان چاقی که دچار ناباروری بودند، 6 ماه مداخله سبک زندگی توسط متخصص تغذیه و متخصص زنان نشان داد که در گروه تحت برنامه کاهش وزن و اصلاح شیوه زندگی نرخ بارداری تا 58% افزایش و بارداری خود به خودی اتفاق افتاد. چنین تأثیرگذاری می تواند به طور قابل توجهی هزینه های درمان باروری را کاهش دهد .

اثرچاقي برناباروري مردان

بالا رفتن شاخص توده بدنی به طور قابل توجهی با کاهش حجم انزال، کاهش حجم تعداد کلی اسپرم ها و افزایش تعداد اسپرم های با DNA آسیب دیده همراه است. چاقی مردان با کاهش پتانسیل تولید مثل آنها همراه است  چاقی به دلیل تغییر در سطح هورمون های تولید اسپرم، سموم محیطی انباشته شده در بافت چربی، افزایش سطح استرس اکسیداتیو و همچنین شیوع بیشتر اختلال نعوظ باعث ناباروری در مردان می شود. در مردان چاق احتمال بارداری حتی با روشهای تولید مثل کمکی کاهش می یابد  و غالباً زمان لازم برای رسیدن به بارداری را به طور قابل توجهی طولانی می کند. کاهش وزن قابل توجه در مردان چاق منجر به تنظیم سطوح هورمون ها می شود و منجر به افزایش شانس بارداری می شود .

نتیجه گیری

بر اساس نتایج مطالعات درمان چاقی می تواند در درمان ناباروری مرتبط با چاقی موفق باشد. چاقی علاوه بر افزایش عوارض بارداری و بروز چاقی کودکان، باعث کاهش باروری و کاهش اثربخشی درمان های باروری می شود. از آنجا که مطالعات نشان داده اند که کاهش وزن و مدیریت سبک زندگی می تواند باروری زنان و مردان مبتلا به چاقی را بهبود بخشد، مدیریت چاقی با اصلاح سبک زندگی برای این افراد قبل از درمانهای ناباروری توصیه می شود