در زمان گرما زدگی دوغ کم نمک و آب میوه های آبدار را فراموش نکنید

در زمان گرما زدگی دوغ کم نمک و آب میوه های آبدار را فراموش نکنید

گرما زدگی  یک بیماری مرتبط با گرما است که می تواند  در شرایطی که فرد در معرض درجه حرارت بالا قرار گیرد رخ دهد. در واقع  در این شرایط  توانایی بدن برای مقابله با گرما و تنظیم حرارت بدن دچار اختلال ودمای درون بدن افزایش می یابد و فرد دچار گرمازدگی می شود.

شدت  گرما زدگی  می تواند از خفیف تا شدید باشد اما باید توجه داشت که گرما زدگی را باید جدی گرفت چرا که عدم مداخله در زمان مناسب می تواند به مغز و ارگانهای حیاتی آسیب بزند و حتی باعث مرگ شود. فردی که دچار این عارضه می شود علائمی شایعی همچون گیجی، حالت تهوع ، بی حالی،رنگ پریدگی، سردرد، تشنگی،تعریق وگرفتگی عضلانی و تپش قلب شدید دارد.

در زمان گرما زدگی دوغ کم نمک و آب میوه های آبدار را فراموش نکنید
در زمان گرما زدگی دوغ کم نمک و آب میوه های آبدار را فراموش نکنید

 

گرمازدگی  اغلب با کم شدن آب  بدن همراه است ،وقتی  فردی  دچار گرما زدگی می شود در ابتدا باید  در یک مکان با تهویه خنک قرار گیرد و حجم لباس هاش را کم کند و دوش آب ولرم یا خنک بگیرد. .باید توجه داشت به دلیل اینکه  در زمان تعریق  مقداری از الکترولیت های مهم و ضروری بدن از جمله پتاسیم و سدیم دفع و تعادل این الکترولیت ها دچار مشکل می شود ، برای برگشت  این تعادل  و برطرف کردن کم آبی بدن  مخلوط آب خنک با کمی نمک ، آب میوه های خنک و آبدار مثل هندوانه ، طالبی و خیار  و دوغ های کم نمک خنک  مصرف شود. شربت های خانگی سنتی مثل مخلوط خاکشیر و تخم شربتی با کمی آبلیمو و شکر نیز می تواند در بهبود فرد موثر باشد البته به تدریج و آهستگی مایعات را میل کنید تا دچار مشکلات گوارشی نشوید.همچنین یک سری نوشیدنی های ورزشی در سوپر مارکت ها  نیز در دسترس هستند که به دلیل دارا بودن الکترولیت ها همرا با مصرف مایعات خنک  می توانند مفید باشند.

در شرایط گرما زدگی  باید از نوشیدنی های حاوی کافئین مثل قهوه یا نسکافه ، چای خنک یا نوشیدنی ها ی ورزشی کافئین دار خودداری کنید چرا که مواد حاوی کافین مدر( ادرار آور) بوده و باعث دفع بیشتر آب بدن می شوند. باید در نظر داشت افرادی  که در محیط‌هایی با دمای بالا  کار می‌کنند یا در محل کار خود در معرض حرارت بالا قرار دارند، بیشتر مستعد  گرمازدگی هستند. همچنین برخی از گرو های سنی مثل نوزادان ، کودکان و سالمندان و افرادی که دچار بیماری های قلبی و ریوی،فشار خون بالا ، دیابت ، چاقی و بیمار یها ی اعصاب و روان هستند بیشتر به گرما زدگی مستعد هستند و توصیه می شود که این افراد در ساعات اوج گرمای هوا که معمولا ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر است از خانه خارج نشوند و اگر در صورت ضرورت مجبور به ترک خانه هستند حتما یک بطری آب یا شربت ها ی خانگی کم شیرین خنک همراه خود داشته باشند و از لباس  های نخی با رنگ روشن  استفاده کنند.و به هیچ عنوان در ساعات یاد شده در محیط بیرون اقدام به ورزش نکنند.